wtorek, 22 stycznia 2013

Hodowla żółwia lądowego to sztuka.

Hodowla żółwia lądowego to sztuka.

Hodowla żółwia lądowych to nie tylko przyjemność ale przede wszystkim wyzwanie. Do hodowli potrzebujemy 3 podstawowych rzeczy WIEDZY, CZASU i PIENIĘDZY. Pamiętajmy ze jest to zwierze długowieczne które spędzi z nami połowę naszego życia więc nie może być chwilową zachcianką.

Pierwsze co musimy zrobić przy hodowli żółwi lądowych to wybrać określonych gatunek o sprawdzić jego cenę. Możemy wybierać między żółwiami lądowymi i wodno-lądowymi. Oczywiście ceny tych drugich są dużo niższe [Sprawdź cenę żółwia]. Dla przykładu, żółwia stepowego kupimy za ok. 300zł natomiast żółwia czerwonolicego za max 100zł. I w tym miejscu ostrzegam przed kupowaniem zwierzęcia z niepewnego źródła, często zdarzają się osobniki chore i w złej kondycji. Wiele osobników pochodzi z przemytu i nie posiada odpowiedniej dokumentacji która w Polsce jest wymagana. Wracając do wydatków, nie każdy zdaje sobie sprawę, że cena żółwia to dopiero wierzchołek góry lodowej wydatków. Nie wierzycie? Odsyłam do artykułu o terrarium dla żółwia lądowego lub akwarium dla żółwia wodno-lądowego. Żółw potrzebuje przede wszystkim terrarium w którym będzie spędzał cały swój czas. Terrarium powinno być czyste i przestronne. Akwarium dla żółwia lądowego często się nie sprawdza, są problemy z wentylacją i zbyt dużą wilgotnością, może pojawić się pleśń. Po pewnym czasie akwarium zostanie porysowane pazurami przez żółwia i będzie wyglądać mało estetycznie. Żółw nie jest zwierzęciem domowym, potrzebuje specjalnego klimatu dlatego potrzebujemy terrarium, nie można go trzymać na podłodze w domu, z innymi zwierzętami, narażonego na szereg niebezpieczeństw. Warto o tym pamiętać. Wielkość terrarium to przynajmniej pięć długości pancerza żółwia, wysokość jest mniej istotna, wystarczy żeby żółw nie uciekł gdy wsypiemy mu niezbędną ilość podłoża. Jeśli żółwia trzymamy w pomieszczeniach, w których są przeciągi warto zbudować terrarium trochę wyższe. W zbyt ciasnym terrarium żółw traci kondycję i będzie ospały. W wyposażeniu terrarium powinna znaleźć się lampa emitująca promienie UVB, która rekompensuje brak promieni słonecznych, ponadto należy kupić lampę grzewczą (źródło ciepła), kupujemy także pojemnik na wodę i pokarm. Warto także pomyśleć o kryjówce dla żółwia. Zwierzak będzie czuł się bardziej swobodnie, mając miejsce do ukrycia.




Skoro wybraliśmy już sympatycznego żółwika i mamy dla niego odpowiedni dom to pora się nim odpowiednio zająć. Ale spokojnie o tym także przeczytasz na moim blogu. Naturalnie pojawia nam się pytanie: Jak pielęgnować żółwia?
Teraz mamy już z górki. Zwierzaka karmimy dwa razy dziennie, rano i wieczorem [CZYM?], zepsute resztki usuwamy żeby nic nie gniło i nie pleśniało. Raz w tygodniu możemy zrobić głodówkę co pozwoli na oczyszczenie układu pokarmowego. Co tydzień także żółwiowi przyda się kąpiel w letniej wodzie (wlewamy trochę wody na dnie miski żeby nie utopić żółwia) W tym czasie żółw ma okazję nawodnić swój organizm, to bardzo ważne. Codziennie kontrolujemy stan zdrowia żółwia poprzez prostą obserwację (czy nic nie dzieje się z jego skórą, pancerzem itd.) Okresowo zabieramy gada do specjalisty. Co tydzień sprzątamy w terrarium np. usuwamy odchody. Raz na jakiś czas wymieniamy podłoże. W okresie letnim żółw powinien spędzać czas na odpowiednio przygotowanym wybiegu. Wybieg musimy odpowiednio zabezpieczyć przed wtargnięciem nieproszonych gości np. koty, psy. Pamiętajmy że żółwie świetnie kopią! Okres zimowy to obowiązkowa HIBERNACJA, która korzystnie wpływa na rozwój zwierzęcia. Nie hibernujemy tylko osobników chorych i słabych. I to w skrócie najważniejsze informacje które musimy wiedzieć o naszych nowych przyjaciołach. ŻÓŁWIACH. Powodzenia w hodowli, pozdrawiam.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz